História konope

Úvod O konopeHistória

HISTÓRIA

  • Použitie konope siaha až do doby kamennej, kde sa odtlačky konopného vlákna nachádzali v keramických črepoch v Číne a na Tchaj-wane pred viac ako 10.000 rokov. Týto staroveký Aziati tiež používali konopné vlákna na oblečenie, topánky, laná a prvú formu papiera. Na rozdiel od tradičného názoru, že Cai Lun vynašiel papier okolo roku 105 nášho letopočtu, vzorky konopného papiera, boli nájdené vo Veľkom čínskom múre o 200 rokov skôr.

  • Konopná tkanina bola najčastejšie používaná na oblečenie až do polovice 14. storočia. Použitie konopnej látky bol sústredený do značnej miery na vidieku a s vyššou kvalitou textílie v mestách. Prakticky každý mestečko používalo na výrobu oblečenia konope.
  • V neskorom stredoveku bolo v Nemecku a Taliansku konopné semeno používané ako potravina vo varených jedlách, polievkách, koláčoch a tortách. 
  • Tradičné konope bolo používané Európe pre jeho vlákna pre výrobu lán a plachiet na lode. Konopné laná a plachty používal aj Krištof Kolumbus na jeho lodi.
  • Španieli prvýkrát priviezli konope na západnú pologuľu okolo roku 1545 a jeho pestovanie sa začalo v Čile.
  • George Washington a Thomas Jefferson pestovali konope na svojich farmách. Benjamin Franklin začal v prvej americkej papierni vyrábať papier výhradne z konope a Deklarácia nezávislosti bola vypracovaná na papieri vyrobeného z konopných vlákien.
  • Počas napoleonskej éry boli vojenské uniformy vyrobené z konope. Konopná látka bola hrubšia než látka vyrobená z ľanu (mala väčšiu pevnosť a odolnosť, ako aj nižšie náklady na výrobu), preto dostala prednosť na výrobu uniforiem, ako ľan.
  • Konope bolo značne používané v Spojených štátoch počas druhej svetovej vojny na výrobu vojenských uniforiem, plátna, lán a ostatných textíli. 
  • Na začiatku dvadsiateho storočia nástupom parného stroja a vznetového motora skončilo panovanie plachetníc a poklesol dopyt po konopných lanách a plachtách. Príchodom železa a ocele na laná a trupy lodí ďalej klesal dopyt po konopných vláknach pri použití na mori. Vynález umelých vlákien v druhej polovici tridsiatych rokov spoločnosťou DuPont ďalej vyvýjal tlak na vytlačenie konopných vlákien z trhu.


HISTORICKÉ ÚDAJE


ROK  ZÁZNAMU 

POUŽITIE

10.000 p.n.l. 

Prvé stopy použitia konope v Ázii, domov botanickej konope Cannabis sativa.

5.500 p.n.l.

Najstarší fond konopných semien na území dnešného Nemecka (Eisenberg / Thübingen).

3.500 p.n.l.

Dôkazy o používaní konope v dnešnom Durínsku a Bavorsku.

3.000 p.n.l.

 V Turkmenistane sa spracovávajú konopné vlákna.

2.300 p.n.l.

 Prvá písomná zmienka použitia konope na výrobu liekov.

1.700 p.n.l.

Egypťania vytesali popisy o konope do chrámových múrov.

Asýrčania prvýkrat spomenuli konope vo svojich spisoch, hovoria mu "Qunnu-Bum". Z tohto pomenovania sa neskôr vytvoril názov konope v latinčine "Cannabum".

960 p.n.l.

 Kráľ Šalamún objednal Fenícii konopné laná na stavbu chrámu.

800 p.n.l.

Frýgijci zabaľovali zosnulých do konopných tkanín vyrobených z konopných vlákien (v blízkosti Ankary).

650 p.n.l.

Popis medicínskeho použitia konope je na Asýrskich hlinených tabuliach kráľovskej knižnice kráľa Assurbanipala.

500 p.n.l.

S konopnými semenami obchodujú Germáni a Kelti.

V Číne sú vládne dane platené konopnou slamou, ktorú Čína používa na rozvíjajúcu sa produkciu konopného papiera.

400 p.n.l.

Začiatok pestovania konope v Nórsku.

300 p.n.l.

Vzhľadom na rastúci význam lodnej dopravy je potrebné vyrábať viac a viac konopných lán. Európske hlavné oblasti pestovania konope sú Gália a Sicília.

150

Začiatok pestovania konope vo Švédsku.

400

Nemecko a Anglicko začína s pestovaním konope.

500 

Merojevovský kráľ (vládol väčšej časti územia Francúzska, Belgicka, Nemecka a Švajčiarska) bol pochovaný v konopnom oblečení.

Z indie sa rozširuje pestovanie konopy do arabských krajín.

512

Vo Viedenskom kódexe (Dioscurdes) nájdeme prvú botanickú kresbu konope.

565

Šaty pochovanej kráľovnej Adelgundy z rodu Merojevovských v Paríži boli jemné spracované a vyrobené z konope.

800

Karol Veľký nariadil poľnohospodárom pestovanie konope a povolil im platiť dane konopnými semenami. 

1390

Otvorenie prvej papierne v Norimbergu pre hromadnú výrobu papiera. Papier bol prevažne vyrábaný z konopných odpadových textílií (handry).

1450

Technológia výroby konopného papiera sa dostala do Európy a umožňuje Gutenbergovi revolúciu s pomocou tlačiarenského lisu.

1455

Gutenberg vytlačil Bibliu na konopnom papieri.

1530/1545

Španieli pestujú v Novom svete konope.
1533 

Henry VIII Tudor (Anglický kráľ) prikázal poľnohospodárom pestovať konope, alebo ľan. V tomto okamihu, všetky textílie boli vyrobené z konope, taktiež sú vyrábané prakticky všetky laná a dokonca aj tetivy luku z konope.

1611 

Prvýkrát na Americkej pôde sa konope dostala prostredníctvom osadníkov mestečka Jamestown, kde postavili závod pre výrobu konopných vlákien a lán.

1619

Prvé konopné právo v Amerike nadobúdne platnosť: "Pokiaľ ide o konope, žiadame všetky naše kolónie a domácností, ktoré majú také semená, aby ich zasiali do nasledujúcej sezóny" (Rozhodnutie Valného zhromaždenia štátu Virgínia).

1629 

Nové Anglicko: Konope sa rýchlo stáva hlavnou surovinou pre miestny odevný priemysel.

1631 

Konope je v mnohých častiach Severnej Ameriky ako zákonné platidlo, a môže byť dokonca použité pre zaplatenie dane (to platí až do začiatku 19. storočia).

1732 

George Washington pestuje konope na svojej farme. 

1743 

Thomas Jefferson pestuje konope na svojej farme. 

1753 

Botanik Linnaeus klasifikoval Cannabis sativa.

1763 

Veľká spotreba konope vedie v niektorých miestach k nedostatku. Virginia može uložiť pokutu poľnohospodárovi, ak nevypestuje žiadne konope (platilo až do roku 1767).

1770 

 Ťažká rana pre konopný priemysel, pretože na úsvite je parný vek. Dopyt po konopných lanách pre lode klesá.

1775 

Začiatok konopného priemyslu v Kentucky.

1792/1865

 

Konope je hlavným produktom v Kentucky. V roku 1860 vyprodukovaných viac ako 40.000 ton.
1794

Vynález stroja na výrobu bavlny zo semien spôsobí, že konopný priemysel dostáva nový impulz.

19. st.

Konopný olej konkuruje veľrybiemu oleju do lámp.

1811

Napoleon napáda Rusko a tiahne na Moskvu, kôli tomu aby Rusko prestalo s vývozom konope do Anglicka.

1850

V USA je 8.327 konopných plantáži (minimálna veľkosť  80 hektárov), na ktorých pracujú najmä čierni otroci.

1859

Konopný olej je stále viac nahradzovaný do lámp ako ropa a petrolej.

1880

Mexický farmári začínaju s pestovaním konope.

 

1883

Levi Strauss, rodák z nemeckého Bavorska si dal patentovať prvé jeans z konopného plátna pod názvom „Levi Strauss Co’s Original Riveted 501 range, with button fly“.

1900

V lekárňach patrí medzi najčastejšie predpisované lieky tinktúra z konpe.

1913

V Taliansku sa konope pestuje na 90 - 100.000 hektároch. 

1914/1918

Počas vojnových rokov sa pestovanie konope v Nemecku stále viac šíri a prevádzkuje.
1935

58.000 ton konopných semien sa používa v Spojených štátoch výhradne pre výrobu náterových hmôt.

1936

USA: DuPont ubezpečuje zástupcov vlády, že konopný olej by mohol byť nahradený syntetickým olejom (ktoré sú však väčšinou vyrobené firmou Du Pont).

1937

Do roku 1937 boli asi z 80% vyrábané z konope šnúry, povrazy a laná používané vo svete. Hlavným producentom medzi rokmi 1740-1940 je Rusko.


Americký časopis Strojné inžinierstvo píše na svojích stránkach o výhodach konope s názvom "Konope najvýnosnejšia plodina, akú si môžeme priať."


Firma DuPont začala s metódou výroby plastov z ropy. Taktiež začala s procesom výroby papiera z dreva za pomoci sulfátovo - siričitanovej metódy, ktorú si dala patentovať (patenty zabezpečili DuPontu na najbližších 50 rokov 80% z celkových tržieb). Výroba papiera firmou DuPont je drahšia a škodlivejšia pre životné prostredie ako je proces výroby konopného papiera a výsledkom je menej kvalitný papier.


Zákaz pestovania konope v USA. 

1938

Du Pont, líder v oblasti ropného priemyslu, predstavuje nylonové vlákno.

1941

Automobilový priekopník Henry Ford,vyrobil takzvaný "Hemp mobil" (auto, ktoré je vyrobené z konope - plasty na tele, kostra, textilné techniky) a spaľovalo konopný benzín. Ford motor najmä v porovnaní s klasickým benzínovým pohonom automobilov mal priaznivejšiu bilanciu CO2.

1943

Počas vojny v Európe narastá dopyt po konope. Švédske ministerstvo poľnohospodárstva sa snaží motivovať občanov v brožúre "Svensk Hampodling" pre pestovanie konope.

1945

Zákaz pestovania konope v západnej Európe.

1996

Zrušenie zákazu pestovania konope v Nemecku.

2003 

Lisované diely a kompozity z konope (a iných prírodných vlákien) sú použité napríklad: ako vnútorné obloženie dverí v automobilovom priemysle (BMW, Daimler-Chrysler, Ford) a stali sa nepostrádateľnou súčasťou.Copyright 2014 - 2021 © HEMP products - konopné produkty
maxinfo.sk Tovar.sk - porovnanie cien www pesiazona.sk Najnakup.sk Porovnanie cien na Pricemania.sk Ceny.Odpadneš.sk katalóg stránok